Bartell W36H16MC3 B436 GX160 Honda Engine Square Handle w/ Combo Blades
B436 Metric GX160 Honda Engine Square Handle W36H16MC3
Available in 36” or 46” variations, all trowels are manufactured from heavy gauge steel and jig welded to ensure complete rigidity.
Feature
  • Precision balanced for smooth, easy operation
  • Robust gear box with high tensile steel shafting for long life
  • Cast iron spider assembly and precision ground arms for tight tolerances and faster troweling
  • Folding handle for easy storage
  • Optional hoist hook
  • Chrome plating for easy clean up
  • Includes combination blades
  • Centrifugal safety switch
  • Throttle control
  • Optional low emissions muffler
  • 3 year warranty
  • Specifications
  • Type Gasoline
  • Engine GX160 Honda SD
  • Power Output 4.8hp (3.6kW)
  • Float Blade 10” x 14” (25cm x 36cm)
  • Float Pan 36.5” (93cm)
  • Finish Blade 6” x 14” (15cm x 36cm)
  • Combo Blade 8” x 14” (20cm x 36cm)